BΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ 2 ΓΕΛ ΧΙΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

“διατήρηση της μνήμης του Μικρασιατικού Ελληνισμού”

Συγχαίρουμε Θερμά τις μαθήτριες και τους μαθητές που βραβεύτηκαν,
ευχαριστώντας, παράλληλα, για την ουσιαστική συνεργασία τόσο το Δ.Σ. του Μορφωτικού
Συνδέσμου Βαρβασίου Χίου-Βιβλιοθήκης «Ο ΦΑΡΟΣ», όσο και την υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων Β/θμιας εκπ/σης ΧΙΟΥ .

2 ΒΡΑΒΕΙΟ : KOKKINAKHΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

3 ΒΡΑΒΕΙΟ : ΧΟΤΖΑΛΛΑΡΗ ΣΤΕΙΣΗ

2ο ΓΕΛ Χίου: υποψήφιο ‘Σχολείο-Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου’

Το σχολείο μας επιλέχθηκε ανάμεσα σε 75 σχολεία σ’ όλη την Ελλάδα στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ‘Σχολεία-πρέσβεις του Ε.Κ.΄- junior ambassadors – epasgreece’.

Δεκαεννιά μαθητές του σχολείου μας δημιούργησαν οχτώ δράσεις προκειμένου να τους απονεμηθεί ο τιμητικός τίτλος junior ambassadors του Ε.Κ. που θα τους συνοδεύει στην ακαδημαϊκή τους πορεία.

Οι οχτώ δράσεις που πραγματοποιήθηκαν από το σχολείο μας είναι:

1. «Βραβεία Ζαχάρωφ: τί γνωρίζετε γι’ αυτά;»   Το άρθρο δημοσιεύτηκε στις ηλεκτρονικές εφημερίδες ‘Αλήθεια’ & ‘Politischios’.

2.  Διεθνής ημέρα για την γυναίκα-επιστήμονα: εκδήλωση – παρουσίαση, στους μαθητές όλων των τάξεων, για τη γυναίκα επιστήμονα και τα επιτεύγματά της.

3. Ημέρα της Γυναίκας: παρουσίαση συγκριτικής μελέτης των κρατών-μελών της Ε.Ε. για την ισότητα ευκαιριών των γυναικών σε πολιτικό & επαγγελματικό επίπεδο.

4.  Ημέρα της Ευρώπης- 9η Μαΐου: ανοικτή εκδήλωση και δημιουργία δύο αφισών, συγγραφή ποιήματος και ανάδειξη των αξιών και των πολιτικών της Ε.Ε.

5. Δημιουργία ‘σημείου πληροφόρησης’ – info point: διανομή φυλλαδίων για τις πολιτικές του Ε.Κ. σχετικά με τα  ανθρώπινα δικαιώματα, τους νέους, το περιβάλλον κ.ά.

6. Πρόταση για τη διάσκεψη για το μέλλον της Ε.Ε.: Ευρωπαϊκό Σύνταγμα, η μόνη λύση προάσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

7. Δημιουργία ερωτηματολογίου και στατιστική ανάλυση για τις Ευρωπαϊκές εκλογές και την εξέλιξη της Ε.Ε.

8. ‘Χρονοκάψουλα’: πώς οραματίζονται οι μαθητές του σχολείου μας την πορεία της Ελλάδας & της Ε.Ε. μετά από δέκα χρόνια;

Τις αφίσες του προγράμματος δημιούργησαν:

1. Βάσια Τουρνή – There is no planet B

2. Κατιάννα Αβραμάκη – Science: It’s a girl thing

3. Στέλιος Κοκκινάκης – 9th of May -European Union

Οι υποψήφιοι junior ambassadors:

Α’ Λυκείου: Θεοδωροπούλου Μυρτώ – Κεφαλονίκα Αργυρώ – Διαμαντίδης Γιάννης-            Σεζένια Σοφία – Σταυρινούδης Άγγελος – Στρουμπή Κέλλυ

Β’  Λυκείου: Αβραμίδη Κατιάννα – Aντωνιάδη Μαριλένα – Γεωργούλη Παγκράτια –     Καπελλαρίδη Μαρία – Κοκκινάκης Στέλιος – Κοσμά Κέλλυ – Κυρλαγκίτσης Γιώργος – Μεντή Ζαχαρένια – Παπαγιάννη Άννα – Σιδεράκη Κατερίνα – Τουρνή Βάσια – Φραγκάκη Λίνα – Ψαρρού Ιωάννα  .